Çin'de Ekonomik Rakamlar Dibe Vurdu


Bir hükümet danışmanı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Çin'in istikrarlı büyümede 10 yıl sürebilecek yeni bir aşamaya girdiğini ayrıca gayrimenkul sektörü gerilemeye devam ederken  güçlü bir büyüme için yeni bir çağın başladığı iddialarına ilişkin konuşmayı da reddetti. 

Çin Kalkınma Araştırması Vakfı Başkan Vekili Liu Shijin, "Ekonominin dibe vurduğuna dair ilk kanıtımız oldu ve istikrarlı nihai talep sayesinde yeni bir istikrarlı büyüme sürecine giriyor olabiliriz" dedi.

Liu, Pekin'deki ekonomik forumda ekonominin son yedi yıldaki yavaşlama trendinden kurtulduğunu ve yeni orta hızlı yeni safhanın muhtemelen yaklaşık on yıl süreceğini söyledi

Çin'in 2016'da yüzde 6,7'lik ekonomik büyümeyle son 26 yılda en düşük büyüme oranını yakalamış oldu.

Liu, Çin'in ilk iki çeyrekte gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) % 6,9'luk bir artış kaydetmesinin ardından, Çin'in güçlü bir toparlanma eğilimi gösteren yeni bir ekonomik döngüye girdiğini söyledi.

2016 yılında Çin'deki ekonomik büyümenin önemli bir faktörü olan emlak yatırımında sürpriz bir toparlanmanın 2013 zirvesi sonrasında yavaşlayan bir eğilimi tersine çevirmediğini vurgulayan Mike, "Böyle yeni bir döngünün var olduğunu düşünmüyorum" dedi.

Sektördeki büyümenin bu yılın ikinci yarısında yaklaşık yüzde 2 seviyesinde yavaşlamasını beklediğini belirterek, "Büyüme rakamlarının olumsuz veya anormal büyüme olarak görülmemesi gerektiğini" söyledi.

Resmi verilere göre, Çin'de gayrimenkul yatırımları 2016 yılında yüzde 6,9 oranında arttı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mandarin Diyarı Designed by Templateism.com Copyright © 2017

Tema resimleri hdoddema tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.