Cankurtaranların Yerini Alacak Robotik Kurtarma Botları


Yakın zamanda Anhui Eyaleti'nde, Hefei'de kullanılan bir su robotunun insanları boğulmaktan kurtarması nedeniyle düzinelerce robotik botların insan cankurtaranların yerini alması bekleniyor.

Çinde dünyadaki ilk insansız sürat teknesi olduğuna inanılan bu robot, aylar süren duruşmalar sonunda 3 Temmuz'da Tian'e Gölü'nde resmen faaliyetlerine başladı.

Anhui CAS genel müdür yardımcısı Zhang Bao'ya göre 2.8 metre uzunluğundaki bu tekne, suyun içindeki "hareketli hedefleri" saptamak için kamera, kızılötesi sensörler ve akustik sensörler ile donatılmıştır . 

Bir kişi, yüzücüler görünmez olan tehlike çizgisine yaklaştıklarında, onu bir hoparlörle tehlike altında olduğunu söyleyerek uyaracaktır.

Yüzücü tehlike çizgisini geçtikten sonra, sürat teknesi onu bulacak ve tehlike altındaki kişiye gidecek ve komut merkezi ve insan can kurtaranlarını bir uygulama vasıtasıyla uyarılar göndererek kurtarma ekibinin derhal harekete geçmesini sağlayacaktır.

Zhang; "tekne boğulan kişiyi aldığında da, boğulan yüzücüyü güvenli bir şekilde sahile getirecektir", dedi .

Tian'e Gölü 2004 yılında halka açıldı.

Yerel su polisi Wang Xu "En az 66 kişi boğuldu" dedi ve "Bunların 15'i 2016'da öldü." diye ekledi.

Mağdurların çoğu yüzücülerdi, diğerleri intihar etti "diye ekledi.

Zhang; şirket kasım ayında göle deneme teknesi koyduğundan beri hiçbir boğulma vakası olmadığını söyledi.

Göl, doğudan batıya yaklaşık 1.5 kilometre, kuzeyden güneye 800 metre olmasına rağmen, gölde devriye gezmesi için yerel makamlar günde dört vardiya olacak şekilde yaklaşık 110 cankurtaran çalıştırdı.

Zhang; "Gelecekte, can kurtaranların çoğu robotla değiştirilecek." dedi

Ayrıca Zhang; "Bir pil ile çalışan tekne sadece güvenlik amaçlı değil, aynı zamanda çevresel gözetim ve veri toplama için de nehirleri, rezervuarları, gölleri ve denizleri devriye gezmesi için kullanılabilir." diye de ekledi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mandarin Diyarı Designed by Templateism.com Copyright © 2017

Tema resimleri hdoddema tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.