Çin İkinci Çeyrekte Tahminlerin Üzerinde 6.9 Büyüdü


Çin ekonomisi, bir önceki yıla göre beklenenden hızlı ve ilk çeyrekte kaydedilen büyüme doğrultusunda ikinci çeyrekte yüzde 6,9 oranında büyüdü.

Reuters tarafından kamuoyuna açıklanan ankette, ekonominin geçtiğimiz çeyrekte kaydedilen yüzde 6.9'lık hızlı yükseliş oranından biraz daha yavaş bir şekilde Nisan-Haziran döneminde yüzde 6.8 oranında büyümesi bekleniyordu.

Hükümet 2017 yılında yaklaşık yüzde 6,5 oranında büyümeyi hedefliyordu ve bu oran geçen yılın oranı olan yüzde 6,7'den biraz daha düşük, bu da 26 yılın en zayıf büyüme oranları demek.

Birçok analist, dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin, yılın ilerleyen saatlerinde bu sıcaklığını kaybetmesini beklemektedir. Bununla birlikte, aşırı sıcak konut fiyatlarında endişe yaratmak için alınan önlemler ve borç konusunda hızlı bir artış, büyümede daha büyük bir sıkıntı yaratmaktadır.

Birçok analist dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin yılın ilerleyen zamanlarında bu sıcaklığını kaybetmesini beklemektedir. Bununla birlikte, aşırı sıcak konut fiyatlarında endişe yaratmak için alınan önlemler ve borç konusunda hızlı bir artış, büyümede daha büyük bir sıkıntı yaratmaktadır.

Ulusal İstatistik Bürosu Nisan-Haziran döneminde gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH), Ocak-Mart döneminde yüzde 1,3 oranında büyümeye karşın geçen yılın çeyreğine göre yüzde 1,7 oranında büyüdüğünü açıkladı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mandarin Diyarı Designed by Templateism.com Copyright © 2017

Tema resimleri hdoddema tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.