Çin Ekonomisi - Başkan Xi Mali Reformları Açıkladı


İstikrarın sağlanması, reel ekonominin canlandırılması, revizyonların genişletilmesi çok önemlidir.

Çin, mali sektörün iyileştirilmesi ve sistemik risklere karşı koruma sağlamakla birlikte reel ekonomiyi canlandırması için cumartesi günü reform planlarını açıkladı.

Başkan Xi Jinping'in cumartesi günü sona eren iki günlük Ulusal Finansal İş Konferansı'nda yaptığı açıklamada, ülke olarak Çin Komünist Partisinin liderliğinde finansal çalışmaları artırmalı, finansal gelişmenin kurallarına saygı duyarak, istikrarı koruyarak, gelişimin temellerine sadık kalmalıyız dedi.

Konferans, finansal reformların tonunu belirlemek için 1997 yılından bu yana her beş yılda bir toplanmaktadır.

Toplantıda, mali sektörün reel ekonomiye daha iyi hizmet etmesini, finansal riskleri ve finansal reformları arttırmayı amaçlayan üç husus üzerinde durulmuştur.

Xi, reel ekonomiye hizmet etmek, finansal sektörün bağlı olduğu görev ve amaç ve finansal risklere karşı korunmanın temel yoludur "dedi.

Mali sektör hizmetin etkinliğini ve kalitesini iyileştirmeli ve ekonomik ve sosyal kalkınmanın önemli ve zayıf alanlarına daha fazla kaynak yönlendirmelidir dedi.

Xi, doğrudan finansmanın geliştirilmesine öncelik verirlmeli ve dolaylı finansman yapısı devlete ait büyük bankaların stratejik dönüşümü hızlandırılmalı ve küçük ve orta ölçekli bankalar ile özel finans kuruluşları geliştirerek optimize edilmeli, dedi.

Shenwan Hongyuan Securities'in kıdemli analisti Li Huiyong'a göre, finansal sektörün rolünü yinelemek kalkınma yönünü ve doğrudan finansman vurgusu ile hisse senedi ve tahvil piyasaları için de güvence verdiğini belirtti.

Xi, sistemik finansal risklere karşı korunmanın maddi işin ebedi teması olduğunu ve hükümetin riskleri zamanında izlemesi, uyarmaması ve risklerle baş etmesi için daha güçlü bir çaba sarf etmesi gerektiğini söyledi.

Çin, finans sektörünü düzenleyen yasaları ve düzenlemeleri geliştirmeye, makro ihtiyati yönetimi geliştirmeye ve işlevsel ve davranışsal düzenlemeye vurgu yapmayı hızlandıracağını söyledi.

Xi, hükümet ihtiyatlı bir para politikası alarak ekonomiyi serbest bırakmaya ve kamu işletmelerindeki kaldıraç oranını azaltmaya öncelik vereceğini söyledi.

Ülke mali düzenlemelerin koordinasyonunun geliştirilmesi ve denetimdeki zayıf bağların güçlendirilmesi de dahil olmak üzere finansal reformları derinleştirecek.

Çin, mali istikrarı ve kalkınmayı denetlemek üzere Devlet Konseyi bünyesinde bir komite oluşturacak ve merkez bankası makro ihtiyatlı yönetimi ve sistemik risklere karşı korunma konusunda daha güçlü bir rol oynayacaklarını söyledi.

Bank of Communications'ın baş ekonomisti Lian Ping, Danıştay finansal istikrar ve kalkınma komitesinin getirilmesi, düzenleyici etkinliğin artırılması ve giderek karışık finansal hizmetlerin getirdiği zorlukları ele alacağına dikkat çekti.

Mali düzenleme çerçevesinin yeniden düzenlenmesi Çin'in iç koşullarına dayanılarak yapılmalı ve Premier Li Keqiang'a göre tüm finansal işletmeler gözetim altına alınacaktı.

Xi, dünyanın ikinci büyük ekonomisi, yuan ve sermaye hesabı konvertibilitesinin istikrarlı bir hızla uluslararasılaşmasını teşvik etmek için finansal piyasasını daha da artıracağını söyledi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mandarin Diyarı Designed by Templateism.com Copyright © 2017

Tema resimleri hdoddema tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.