Çince Ülkeler | Okunuşları,Türkçe Karşılığı

nationalities,countries

Bugün Çince'de ülkelerden ve milliyetlerden bahsetmek istiyorum.Aşağıdaki tabloda pinyin ile okunuşlarını ve türkçe karşılıklarını görebilirsiniz.Aklıma geldiğince ülke yazmaya çalıştım😃Daha önce yüzeysel olarak anlattığım bu konuyu bugün biraz daha ayrıntılı bir şekilde işlemek istedim.Yanlış anlamayın pek bir ayrıntısı yok gözünüz korkmasın sadece birkaç bir şey hatırlatmak istedim.

cince-ulkeler,turkce-karsiliklari,okunuslari
çince ülkeler ve türkçe karşılıkları
Daha sonra bu tabloyu daha düzenli bir şekle sokup daha fazla ülke eklemelerinde bulunacağım fakat şimdilik böyle gösterelim.Sonuçta bu ülkelerin hepsinin birden ezberlenmesi mümkün değildir.Çinceye öğrenmeye yeni başlayan birine en önce öğreneceği ülkeler sanıyorum aşağıdaki gibidir.

Çin-Amerika-Kanada-İngiltere

Ben öğrenmeye başladığım zaman örneklerimizde en sık kullanılan ülkelerdi bu ülkeler.Tabiki birde kendi ülken oda telaffuzu kolay bir ülke ise😃Tamam şimdi ülkeleri öğrendik ama ben türküm,fransızım,ingilizim nasıl diyeceğiz?

En basit şekliyle kelimenin sonuna "Rén" getirerek yapacağız. Hemen bir örnek oluşturalım.Örneğin;


Wǒ shì měiguórén.

Tabiki ben türküm yada buralıyım demek için ya biri size nereli olduğunuzu sorması gerekir veya söz hakkı sizdedir ve kendinizi tanıtıyorsunuzdur.

Çince Nerelisin Sorusu Nasıl Sorulur? Konuya Giriş
Çince Nerelisin Sorusu Nasıl Sorulur? İlk Konunun Devamı

Yukarıdaki tabloda gördükleriniz sadece ülke isimleridir.Ben buralıyım demek için ise yukarıdaki örnekteki gibi söyleriz yani ülke isminin sonuna "Rén" getiririz.Bu durum her ülke için aynıdır.

Bazen ülkelerin yazılışlarındaki son ekler değişebilir kafanız karışmasın.Fakat bu cümle yapısıyla kurulan cümleler sadece bu şekilde söylenir.Başka nasıl cevap verebileceğimizi öğrenmek için yukarıdaki linklere tıklayalım.

Son olarak kafanızın karışmaması için benim bir zamanlar sıkıntı çektiğim konuydu aşağıdaki son eklerin farklarını görelim.Örneğin:


Örnek 1:

Zhōngguó:Çin
Zhōngguórén:Çinli (Milliyet)
Zhōngwén:Çince (Konuşma Dili)


Örnek 2:

Yīngguó:İngiltere
Yīngguórén:İngiliz (Milliyet)
Yīngwén:İngilizce

Halbuki bu durum ingilizcede farklıdır.İngilizcede konuşma dili ve milliyetler için kullanılan kelimeler genelde aynıdır.Bizim dilimizdede bu durum çincede olduğu gibidir.

Sanırım bütün söylemek istediklerim bu kadar.Zaten çincede ülkeler,günler,haftalar,aylar veya sayıların sistematiği bellidir ve öğrenmesi çok kolaydır.Tek zorluğu ezberlemesi herhalde💪

Sonraki yazımızda görüşmek üzere...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mandarin Diyarı Designed by Templateism.com Copyright © 2017

Tema resimleri hdoddema tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.