Çince Gramer Dersleri | İşaret Zamirleri

cince-gramer-dersleri,isaret-zamirleri

İngilizcedeki işaret zamirleri (this,that,these,those) gibi çincede de bu ifadelerle aynı anlama gelen işaret zamirleri vardır. Bugün tekil olanlardan bahsedeceğim yani (bu ve şu). Bunu görsellerle pekiştirerek anlatmaya çalışacam.Önce neyin ne olduğunu görelim.


这 Zhè (Bu - This)

Bu ifademiz ingilizcedeki this kelimesiyle aynı anlama gelir. Türkçede ise (bu) anlamına gelir. Yakındaki nesneden bahsederken kullanılır. 4. tonda seslendirilir.
那 Nà (Şu - That)

Bu ifademiz ingilizcedeki that ile aynı anlama gelir. Türkçede ise (şu) anlamına gelir. Uzaktaki nesneden bahsederken kullanılır. 4. tonda seslendirilir.Eğer yukarıdaki kelimelerden birinde nasıl seslendireceğinize dair kafa karışıklığı yaşıyorsanız bu konuya göz gezdirin derim.Hatırlıyoruz değil mi ingilizceyi yeni öğrenmeye başladığımızda bize sorardı hocamız "what is this?" diye ve ona göre;

this is ..../ that is ....


diye cevabımızı verirdik. Aynı soruyu çince nasıl sorardık? Hemen cevaplayayım çünkü daha önce bahsetmedik. Bu soruyu çince şöyle sorarız.

Zhè shì shénme? / What is this? / Bu Nedir?
Nà shì shénme? / What is that? / Şu Nedir?

*** Çincede bilmemiz gereken bir kural şudur arkadaşlar, çincede soru kelimeleri cümle sonuna gelir yukarıda olduğu gibi. Hatırlayın nasıl isim soruyorduk.


Nǐ jiào shénme?

Daha önce soru kelimesinin cümle sonunda olduğunu farketmiş miydiniz? Sanırım hatırlatmak istediklerim bu kadar. Güzel bir tekrar oldu sanırım.Fakat bu konuda söylemek istediğim:

Çince cümle yapısında soru kelimeleri her zaman cümle sonuna gelir bu yüzden bu kuralı unutmayalım, aklımızın bir kenarına kazıyalım.

Yazımın sonuna gelirken yukarıda sorduğumuz soruya birde nasıl cevap vereceğiz bunu görelim.

Zhè shì … / This is a … / Bu …

Nà shì … / That is a … / Şu …

Böylece çincede işaret zamirlerinden bahsetmiş olduk. Bir sonraki yazımda ise konuyla ilgili örnek cümleler oluşturacağız. 

再见 (Zài jiàn)
-Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mandarin Diyarı Designed by Templateism.com Copyright © 2017

Tema resimleri hdoddema tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.