Çin Kültürü | 4 Nisan Mezar Süpürme Günü

mezar-supurme-gunu,nasil-kutlanir,ne-zaman-kutlanir,hikayesi-nedir

Mezar Süpürme Günü  (清明节, Qīngmíng jié) her yıl 1 günlük kutlanan ulusal tatildir.Bugün çinliler atalarını anar,aileler ziyaret edilir ve ataların mezarları temizlenir.Mezarları ziyaretin yanında insanlar kırsallara gezmeye gider,uçurtmalar yapılır söğütler toplanır.

Atalarını ziyaret edemeyenler ise devrimci şehitlere saygılarını sunmak için şehit parklarını seçer.

MEZAR SÜPÜRME GÜNÜ NE ZAMAN KUTLANIR?

Mezar süpürme günü kışın başlamasından 107 gün sonra her yıl -ay takvimine bağlı olarak değişiklik gösterebilir- Nisanın 4'ünde veya 5'inde kutlanır.Mezar Süpürme Günü her yıl Çin'de,Hong Kong'da,Tayvan'da ve Macau'da insanların atalarıyla zaman geçirmesi için 1 günlük ulusal tatildir.

HİKAYESİ NEDİR?

Mezar süpürme günü aslında daha önce Hanshi Festivali olarak kutlanır.Bu festival soğuk yiyecek festivali ve dumanı önleme festivali olarakda bilinir. Artık kutlanmayan Hanshi Festivali bugün artık mezar süpürme günü olarak benimsenmiştir.

Efsane şöyle,Çin'deki iç savaş zamanında Prens Chong Er sadık vekili Jie ile birlikte 19 yıl sürgün hayatına mahkum olmuş.Birgün bu ikilinin yiyecekleri tükenmiş ve çok acıkmışlar.Jie kendi bacağından et kesmiş ve bu etten prensine çorba yapmış.

Zor zamanlar geride kaldığında ise Prens artık kral olmuş ve kendisinin her zaman yanında duran kişileri ödüllendirmek istemiş.Tabiki gözü kendisi için bacağını kesen ve onu besleyen kişiyi aramış.Yalnız Jie annesini de yanına alarak ormana doğru gözlerden kaybolmuş.

Birisi nihayet krala kendi görüşünü söylemiş ve bu durumdan utanç duyduğunu belirtmiş.Kral duruma dayanamamış ve Jie'yi bulmaya gitmiş fakat hiçbir yerde bulamamış.Biri çıkıp öneride bulunmuş ve demişki ormanı ateşe verelim.Bu durumda Jie dışarı çıkmak zorunda kalacaktır.Kral ormanı ateşe verdikten sonra beklendiği gibi Jie ortaya çıkmamış.

Yangın söndüğünde Jie ve annesi söğüt ağacının altında yanyana ölü bir şekilde bulunmuş.Ağacın deliğinde ise kanla yazılı bir mektup bulunmuş.Mektup şöyleymiş:

Efendime etimi ve kalbimi vererek, umuyorum efendim her zaman dik duracak.Söğütün altındaki görünmez hayalet olmak,efendimin yanında sadık asker olmakdan daha iyi.Eğer efendimin kalbinde yerim varsa,lütfen beni hatırlarken kendinizi yansıtın.Benim çok açık bir dünya görüşüm var,görevimde yıllar geçtikçe saf ve parlak kalmak.

Jie'nin ölümünü anmak için kral, Hanshi Festivalini oluşturmuş.Bugün için hiç kimsenin ateş yakmayacağını emretti.Bunun anlamı ise bugün sadece soğuk yiyecek yenilebilir.Bir yıl sonra Chong Er anma töreni yapmak için söğüt ağacına gitti ve tekrar çiçekler açmış halde buldu.Söğüt ağaç ismine ise "Saf Parlak Beyaz" adı verildi ve Hanshi Festivali "Saf Parlaklık Festivali" olarak bilinmeye başlandı.Bu festivale yakışan isim saf parlaklık festivali çünkü Nisan ayında hava genelde açık ve parlaktır.

MEZAR SÜPÜRME GÜNÜ NASIL KUTLANIR?

Mezar Süpürme Günü insanlar aileleri ile biraraya gelerek kutlanır.Aileyle birlikte ataların mezarları ziyaret edilir.Bugün mezarlar temizlenir ve süpürülür.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mandarin Diyarı Designed by Templateism.com Copyright © 2017

Tema resimleri hdoddema tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.