HSK (Çince Seviye Sınavı) Nedir?

hsk-sinavi,cince-yeterlilik,seviyeni-ogren
çince yeterlilik sınavı


Çince Yeterlilik sınavı HSK (Hanyu Shuiping Kaoshi), Çin Halk Cumhuriyeti'nin anadili Çince olmayanların Çince dilindeki yeterliliklerini ölçmek için uyguladığı tek resmi sınavdır. HSK anadili Çince olmayanların günlük, akademik ve profesyonel yaşantılarında Çince dilini kullanma becerilerini ölçer. Yazılı ve sözlü sınav olmak üzere iki aşamadır. Yazılı sınav test şeklinde yapılmaktadır. Yazılı sınavda 6 seviye, sözlü sınavda 3 seviye bulunmaktadır. Sözlü sınav sırasında sınava girenlerin konuşmaları kaydedilmektedir.


Bu yazımda sizlere HSK sınavının ne olduğundan,hsk level sisteminden bahsetmek istiyorum.Önce gelin nedir Hsk sınavı bunu öğrenelim.

HSK (yeterlilik) Sınavı Nedir?


Hanyu = 汉语 (han4yu3) "Çin Dili" anlamına gelir
Shuiping = 水平 (shui3ping2) "seviye" anlamına gelir.Başarı seviyesi gibi...
Kaoshi = 考试 (kao3shi4) "sınav" anlamına gelir.

Yani Çince Seviye Sınavı.Çince yeterlilik sınavı diye çeviriliyor fakat ben kelimelerin anlamlarına göre böyle çevirdim.

Bu sınav Konfüçyüs Enstitüsünün genel merkezi olarak bilinen Hanban tarafından başlatılmıştır.Bu kuruluş Çin'deki eğitim bakanlığına bağlı çalışır.Bu sınavın amacı ise kişinin çince yeteneğini ölçmektir.Dinleme,konuşma,yazma yetenekleri gibi...İngilizce seviyenizi ölçen IELTS,TOEFL sınavlarıyla benzerlik göstermektedir.Hepsinin amacı aynıdır.


Hsk-genel-bilgiler


Yukarıdaki tabloda kaç kelimeden sorumlu olduğumuzu,hangi bölümlerden sınava tabii tutulacağımızı görüyoruz.

HSK Level 1
HSK Level 2
Başlangıç Seviyesi
HSK Level 3
HSK Level 4
Orta Seviye
HSK Level 5
HSK Level 6
İleri Seviye

Bu Sınava Dair Bilinmesi Gerekenler

Bu sınavın en güzel tarafı hangi konulardan ve karakterlerden sorumlu olduğumuzu bilmemizdir.6 Seviye+3 Seviye Konuşma Sınavından oluşur.Türkiye'de bu sınav Okan Üniversitesi tarafından yapılmaktadır.Ayrıca şu bilinmelidirki konuşma sınavı için ayrı sertifika verilmektedir.
1)Bütün seviyelerin sınavını aynı anda alabilir miyim?
Hayır,alamazsınız.En fazla iki seviyenin sınavına girebilirsiniz.1-3-5 seviyelerinin sınavı sabahsa,2-4-6 seviyelerinin sınavı akşam yapılmaktadır.Bütün seviyelerin konuşma sınavı aynı saatte yapılmaktadır.

2)Eğer HSK Levelim 4 ise önceki seviyeleri geçmiş olmam gerekir mi?
Bu sınavın en güzel tarafı istediğiniz seviyenin sınavına girebiliyor olmanızdır.

3)Bu sınav hayatta ne işime yarar?
En büyük yararı tabiki Çin'de yaşayanlara olacaktır.Özellikle orada akademik kariyer ve işe sahip olmak isteyenlere.Aynı zamanda iş başvurularında ben çince biliyorum işte kanıtı diyebilecek olmanızdır.

4)Sınav sonucum ne kadar süre geçerli?
2 yıl ile sınırlıdır.


5)Sınav ücreti ne kadardır?


Sınav ücretleri hangi seviyenin sınavına gireceğinize göre değişir.Ücretleri aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mandarin Diyarı Designed by Templateism.com Copyright © 2017

Tema resimleri hdoddema tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.