Çin'in Panda Diplomasisi Nedir? Ne Zaman Başladı?Pandalar Çin'in yerlilerindendir ve pandalar Çin'de ulusal hazine olarak görülürler.Dünya üzerinde bütün yaşayan pandalar Çin devletinin varlığıdır.

Panda diplomasisi demek çinli yetkililerin,başka ülkelere iki ülke arasındaki güzel ilişkinin ve saygının işareti olarak panda hediye etmesidir.

Bir pandaya sahip olmak gerçekten bir hayvanat bahçesinin statüsünü artırır.Edingburgh hayvanat bahçesi Tian Tian adlı pandanın gelmesinden sonra bu durumu yaşayan hayvanat bahçesidir.

Dünyada pandaya sahip çok nadir hayvanat bahçesi vardır.Çünkü sadece Çin hangi ülkelerin pandaya sahip olabileceğini karar verebilir.

Her hayvanat bahçesi bir pandaya sahip olmak için çok zorlu testlerden geçmek zorundadır ve çok yüksek bir fiyata mal olmaktadır.

Hükümetler panda için kira ödeyerekte sahip olabilir fakat pandaların bakımı ve beslemesi çok pahalıdır.

Bunların Hepsi Ne Zaman Başladı?


"Panda Diplomasisi" terimi 1960'larda Çin devleti uluslararası ilişkilerinin güçlendirmesi gerektiği kararını aldığında kullanılmaya başlandı.

O zamanlar doğu ve batı arasında çok yüksek tansiyon vardı.Özellikle Sovyet Rusya ve Amerika arasında...

Çin devletinin o zamanlarki lideri Mao Zedong,1960'larda ve 1970'lerdeki tarihi devlet ziyaretlerinde Amerika'ya,Rusya'ya ve İngiltere'ye birer Panda hediye etmiştir.

1980'lerde ise Çin durumu biraz daha ileri götürdü ve bu pandaları dışarıya kiralamaya başladı.

Uluslararası polika değiştikçe Çin,iyi ticari ilişkilere sahip olmak istemesiyle pandaları dışarıya kiralamaya başlamıştır.

Başka Ülkelerde Benzer Uygulamalara Sahip Mi?


Çin ve pandaları gibi aynı şekilde olmasa bile yüzyıllar boyunca birçok ülke kardeşlik göstergesi olarak egzotik vahşi yaşama ait hediyeler vermiştir.Günümüzde bu gibi olaylar çok sık değildir.Çünkü egzotik vahşi yaşam artık hayvanat bahçelerinin kontrolü altında.

Pandalarla ilgili tek farklı şey Çin harici hiçbir ülke birden fazla pandaya sahip olamaz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mandarin Diyarı Designed by Templateism.com Copyright © 2017

Tema resimleri hdoddema tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.