Çince Nerelisin Sorusu Nasıl Sorulur? Konuya Giriş


Bu yazımda sizlere karşımızdakine çince "nerelisin" sorusunu nasıl soracağımızı anlatacağım.Ama bu ifade çincede biraz karışıktır.O yüzden bir ayrı ders ayırmak gerekiyor ifadeleri iyice kavramak için.İlk önce gelin bazı ülkelerin anlamlarını öğrenelim.


cince-ulkeler,ornekler

Yukarıda belli başlı sık kullanılan ülkelerin kelimelerini verdim.Bayağı bir ülke ismi olması sebebiyle şimdilik bu kadarı yeterli olacağını düşünüyorum.Peki karşımızdakinin nereli olduğunu nasıl soracağız?İlk ifademiz:

cince-nerelisin-sorusu,nasil-sorulur

Evet karşımızdaki kişinin nereli olduğunu sormak için sadece "*Nǐ shì nǎlǐ rén?" diye sorabiliriz.Kullanabileceğimiz en temel ve en basit ifadelerden biridir.Bu soruya verilecek cevap ise "Wǒ shì..." şeklinde olacaktır.Birazdan aşağıdaki örneklerle tamamlayacağız.

Diğer aklımızda olması gereken kısım ise ,örneğin, ben Türküm veya Çinliyim derken ülkenin sonuna "Rén" getirmemiz yeterli olacaktır ki bazı ülkelerin çincesini yukarıda gördük.Örnek yapacak olursak:


vatandaşlıklar,kolay-mandarin
Örneğin ben türküm derken cümlemizi "Wǒ shì Tǔ'ěrqí rén" şeklinde kurabiliriz.

Aynı şekilde diğer ülkeler için de kelimenin sonuna "rén" getirerek aynı şey yapılabilir.Peki sorumuzu daha iyi anlamak için sorumuzu parçalara bölüp anlamaya çalışalım.

Nǐ shì:"Ni" sen anlamına gelir ve "shi" biliyorsunuz ki yardımcı fiilimizdir.
nǎlǐ:Bu ifade nerede anlamına gelir ama bu ifade için ayrı parantez açmak istiyorum.
rén:Bu kelime ise "insan" anlamına gelir.

Yani hepsini toplarsak aslında sorduğumuz soru "sen nerenin insanısın" şeklindedir.

*Şimdi anlatacağım şey önemli biraz yukarıda da burası için ayrı parantez açmak istiyorum diyerek önemini vurgulamak istedim.Nedir önemli olan kısmı? "Nǎlǐ" yani çincedeki "nerede" kelimesi birkaç şekilde kullanılabiliyor biraz bundan bahsetmek istiyorum.Peki karşımıza bu kelimeler nasıl çıkabilir?


nerede-sorusu,çince,nasil-sorulur
Türkçesi "nerede" anlamına gelen bu üç ifade aynı anlama gelecek şekilde kullanılır.

*Eğer cümlede bu ifadeleri görürseniz kafanız karışmasın çünkü hepsinin karşılığı "nerede"dir.Aradaki fark ise ağız alışkanlığı ve yöreye göre kullanım farkı olduğunu düşünüyorum.Çünkü biz çince dersleri aldığımız zamanlarda hocamız Pekin'liydi ve biz "Pǔtōnghuà" dersleri alırdık.Hocamız genelde "Nǎ'er" kelimesini kullanırdı cümlelerde.Neden diye sorduğumuzda ise Pekin'de bu kelimenin daha yoğun olarak kullanıldığını söylerdi.Demekki kullanım yöreye göre değişiyor.Ama ben internette,filmlerde orada burada "Nǎlǐ" kelimesinide çok sık görüyorum.O yüzden aynı anlama geldiğini bilin ve umarım kafanız karışmaz.

*"Pǔtōnghuà" nın anlamı ise Pekin lehçesine dayalı çince demektir.Bugün çinde kabul edilen modern çince budur.

Normalde konuyu bu kadar uzun tutmamaya çalışacaktım fakat konu konuyu açtığı için ve daha anlaşılır olduğunu düşündüğüm için ayrıca dil ile ilgili bilgi vererek anlatmaya çalışıyorum.😁

Peki son olarak tekrardan sorumuza basitçe nasıl cevap vereceğimizi görelim ve bitirelim.


nerelisin-sorusu,nasil-sorulur,cince-ifadeler

Burada dersi sonlandırıyorum.Çincede basit bir şekilde nasıl "nerelisin" diye sorulduğunu öğrendik.Ama burada bitmedi bir sonraki yazımda bu konuya devam edeceğim.

再见 (Zài jiàn)
-Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mandarin Diyarı Designed by Templateism.com Copyright © 2017

Tema resimleri hdoddema tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.