Çince Karakterlerin Çubuk Düzeni Ve Sırası Neden Önemlidir? Kuralları Nedir?

cince-yazi-yazmak-alistirmalari,pratik yap

İş çince yazmaya gelince çubuk düzeninin sürpriz bir şekilde önemli olduğunu görürürüz.Çinlilerde kendi dilleri,kendilerinin karmakarışık yazı sistemi de dahil, bir gurur sebebidir.Çinli hocamın hala bir karakter için yanlış çubuk sırasını takip ettiğimde uyarılarını ve kulağıma  “倒插笔 (dào chā bǐ)” diyişini hala hatırlarım."倒插笔" tabiki bunu demesinin tek sebebi yanlış çubuk sırasını takip etmemdi.Ayrıca başlangıç seviyesi sınıflarda şu ifadelerde duyulabilir:

乱写!(luàn xiě)-Kafayı yemiş gibi yazıyorsun.😀
写错了! (xiě cuò le)-Yanlış yazdın.

Neden çince karakterlerin çubuk sıralaması çok önemli?

Önce çubukların kendilerinden konuşmamız gerekir.Aşağıdaki grafiktende görebileceğiniz üzere çince karakterlerde 11 ana çubuk vardır.


cince-yazı-yazmak

Yanlış çubuk sırasını ve yönünü takip etmek kağıtta mürekkebin farklı akmasına sebep olacaktır.Örneğin,“捺 ()” kelimesinde dışarıdan ince başlar içine doğru karmaşık hale sonra zarif bir fırça iziyle ince çubuklarla bitirilir.Bu karakteri tersinden yazabilir miydiniz? Muhtemelen aynı etkiyi ve görselliği yakalamayacaksınız. Bana inanmıyor musunuz? Elinize bir kağıt alın ve "S" harfini yukarıdan aşağıya çizin.Doğal görünümünün bozulduğunu gördünüz mü?

Çinliler denge ve uyuma önem verir ve inanırlar.Örneğin Çinde biri hasta olduğunda vücudundaki ying ve yang denge sisteminde bir bozukluk olduğu düşünülür.Geleneksel Çin Tıbbı dengenin tedavi edilmesi düşüncesiyle doğmuştur.

Benzer şekilde çin karakter düzeni ve sırası bir kağıt parça üzerinde bir denge,estetiklik ve simetriklik oluşturmak için dizayn edilmiştir.Dahası etkinlinliği yani daha az el hareketiyle daha fazla karakter yazmayı amaçlamaktadır.Şunu görebilirsinizki çince karakterler 4 kenarlı  bir kutuya rahatlıkla uyar.Hiçbir eğrilik çarpık bir şekilde bir yönden diğer yöne çizilmez.Bu durum da simetri ve dengeyi yansıtır.

Sonsuzluk ebedilik anlamına gelen “永(yǒng)” karakteri kaligrafi ile uğraşan kişiler için çoğunlukla çocukluk zamanı posteridir.Farkedeceksinizki üzerinde çince yazı sisteminde en çok kullanılan 8 çubuk vardır.Kaligrafi ile uğraşan kişilerin yetenekleri bu karakteri nasıl çizdiklerine göre de karar verilir.


cince-cubuk-düzeni-ve-sırası
Çok genç yaşlarda çinli çocuklar yazı yazmayı öğrenirken çince çubuk sırası " Yong'un 8 İlkesi" kullanılarak öğretilir.Bunun anlamı 8 farklı çubuğun bir karakterde toplanmasıdır.Bu karakteri sık sık çizme pratiğini yaparsan temel yazma becerisini geliştirirsiniz.

Bugünün teknoloji çağında bile doğru çubuk sırasının takibini bilmek çince gelişiminizde büyük yardımı olacaktır.Bir çok çince sözlükler ve karakterin akılda kalıcılığını sağlamak için bu yönteme başvurur.Çince çubuk sırası aynı zamanda  “草书 (cǎo shū)” yani "çince el yazısı yazma" yı anlamanızı sağlayacaktır.Çince çubuk düzeni ve sırasını bilmek bana şifreli karmaşık çince yazıları birden fazla yöntemle anlamamı sağladı.

Çubuk sırasını öğrenmek ve anlamak için işte size birkaç ipucu:


1.Yukarıdan Aşağıya

Çince karakterinin üzerindeki çubuklar yatay bir şekilde yığılmışsa 立 (lì) bu karakter gibi kural şudur; yukarıdan aşağıya yazılır.

cince-yazı-yazma-kuralı

2.Soldan Sağa

Çince karakteri radikale sahipse karakter soldan sağa yazılır.Bu kural yatay bir şekilde yığılmış karakterlere de aynı şekilde uygulanır.“吃 (chī)” yemek yemek anlamına gelen bu karakteri isterseniz bir inceleyelim.

cince-nasıl-yazılır

3.Soldan Sağa

Aşağı yukarı simetrik ve ortalanmış bir karakteri yazarken (ama yukarıdan aşağıya doğru yatay şekilde yığılmamış) genel kural ortadaki çubuk en ilk yazılır.“小(xiǎo)” küçük anlamına gelen bu karakteri göz önüne alalım.

neden-onemlidir

4.İlk Yatay,Sonra Dikey

yatay çubuklar her zaman dikey çubuklardan önce yazılır.“十(shí)” 10 anlamına gelen bu karakterin yazılımına bakalım.

nasıl-yazı-yazılır

5.İçerikten Önce Dış Çerçeve

Bir karakterin içini doldurmadan önce dış çevresi çizilir.日() güneş anlamına gelen bu karakteri inceleyelim.

cince-yazi-yazmayi-ogreniyorum

6.En Son Kare Kapanır

Önce elbise dolabınızın içini doldurmadan önce dolabı kapatmazsınız herhalde değil mi? Önce ortadaki çubuğu çizin,çerçeveyi kapatın, “回(huí)” bir yere geri dönmek anlamındaki bu karakterde olduğu gibi.

cince-karmasik-yazi-sistemi

7.En Son Hareketsiz Vuruşlar

Diğer çubukları kesen çubuklar çoğunlukla en son yazılırlar.Örneğin 半 (bàn) karakterinde ortadaki çubuk en son yazılır.

cince-yazma-alistirmalari

Bu kurallarda her zaman çok az istisnalar vardır ve çince karakter düzeni sırası bölgeden bölgeye çok az değişiklik gösterebilir.Fakat bu farklılıklar göze batmayacak kadar çok azdır.Bu genel ipuçları sayesinde çubuk kurallarını hemen kavrayacaksınız.

Çin kültüründe ayrıca kişisel el yazılarda çok önemlidir.Çinde bir söz vardır "字如其人" . Anlamı ise el yazısı insanı yansıtırdır.Bu kadar bilgiden sonra sanıyorumki artık kendi yazı yazma alıştırmalarınızı yapabileceksinizdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mandarin Diyarı Designed by Templateism.com Copyright © 2017

Tema resimleri hdoddema tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.