Yeni Başlayanlar İçin Çince Mandarin Nasıl Öğrenilir?

cince-nasil-ogrenilir,kelimelerin-telaffuzu,mandarin-rehberi

Eğer Çince Mandarin öğrenmeye yeni başladıysanız,kendiniz mi öğrenmeniz gerektiğine veya çince kursu yada hocası mı bulsanız daha iyi olacağına karar veremiyorsanız,yeni başlayanlara yardımcı olması için kullanabileceği harika bir çince öğrenme yolu var.

Yeni çince kelimeler öğrenmeye başlamadan önce,pinyin derslerine başlamalı,telaffuz çalışmalı ve sık sık pratik yapmalısınız.Çince kelimelerin telaffuzu bizim dilimizin telaffuzundan bayağı farklıdır.Örneğin bir yabancının türkçe öğrenmeye başladığını düşünün,her kelimenin tek tek telaffuzuna çalışması gerek.Fakat çincede kısa bir süre-genelde bu süre kurslarda 1 aydır- pratik yaptıktan sonra sözlükteki herhangi kelimenin telaffuzunu rahatlıkla yapabilirsiniz tabiki pinyin yazılışı olduğu sürece.

Pinyin derslerimizi görüntülemek için tıklayınız.
Pinyin Nedir? başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız.

Peki pinyin nedir?İşte aşağıda bir örneği:


Bu kelimeye bir bakalım.“你” siz kelimesinin çince karakteridir ve pinyin ile yazılışı “Nǐ” dir.Eğer çince kitapları okumak istiyorsanız tabiki çince karakterleri öğrenmeniz gerekir.Çince kitaplarda pinyin yoktur.Pinyin sadece insanlara çince karakterlerinin okunmasına yardımcı olur.

Her çince karakterinin bir anlamı vardır.İki veya üç karakter bir araya geldiği zaman başka bir kelime oluşturabilir.Örneğin,“你(Nǐ)kelimesinin türkçe karşılığı "Sen" dir.(hǎo)” ise "iyi" anlamına gelir.Eğer ardarda koyup birlikte kullanırsanız.你好(nǐ hǎo) ” "sen iyisin" yani "merhaba" anlamına gelir.

Çince selamlaşma adlı konumuzu görüntülemek için tıklayınız.

Tek bir pinyin "hece" anlamına gelir ve her hece 3 parçadan oluşur.Bunlar,“Nǐ” kelimesinde "n" bir başlangıçtır(türkçedeki "N" ünsüzüyle aynı),"i" ise bitiştir.Tonu "i" nin üzerinde belirtilmiştir.


Çincedeki 23 Başlangıç:


b p m f d t n l g k h j q x z c s zh ch sh r y w

Çincedeki Bazı Bitişler:

a o e i u v ai ei ao an en ang eng ong in ing iu uo ou ie ve er un vn

Bu başlangıçların ve bitişlerin telaffuzu türkçeden biraz farklıdır.Bana sorarsanız bunların telaffuzunu öğrenmek için en iyi yapılacak şey profesyonel bir hoca eşliğinde çalışmaktır.Yinede ben burda elimden geldiğinde bunların telaffuzlarını öğretmek amacıyla pratik olsun diye ses dosyaları paylaşıyorum.Bir başlangıç ve bir bitişi birlikte kullandığınızda üzerinde ton olması koşuluyla bir kelime oluşturabilirsiniz.Çince de 5 ton vardır.


Çinceyi yeni öğrenmeye başlamışsanız bile "başlangıçları ve bitişleri" çince öğreten videoları izleyerek çok iyi bir şekilde seslendirebilirsiniz ama tonların pratiğinde yardımcı olması için bir öğretmene ihtiyacınız olabilir.Çince öğrenirken tonları pratik yapmak,yapmanız gereken en önemli iştir.Eğer 4 tonuda güzel bir şekilde seslendiremezseniz insanlar konuştuklarınızı anlamakta güçlük çekecektir hatta çoğunlukla anlamayacaklardır.

Önce hecelerin tonlamasının pratiğini yaparak başlayın.Sonra tonları güzel bir şekilde seslendirmeye başladığınızda kelimelerin tonlamalarına başlayın.Kelimeler iki veya üç karakterden oluşur.Demekki her kelimede 2-3 hece olacaktır.Kelimelerin telaffuzlarına çalışmaya başlamadan önce bilmeniz gereken 3.ton kuralı vardır. 3. ton çincedeki en zor tondur.Gerçi benim için 4. ton en zoru olmuştu ama 3. ton her zaman değişir.

3. ton derin bir sesle önce azalan sonra yükselen ses tonuyla seslendirilir.3. tonla oluşan bir çince kelime önce azalan bir ses tonuyla sonra artan bir ses tonuyla derinden seslendirilir.3.tona sahip bir kelimeyi başka bir 3. tona sahip bir kelime takip ederse ilk kelimeyi sadece yükselen tonla seslendiririz.Fakat 3. tona sahip kelimeyi 3. ton haricinde bir tona sahip bir kelime takip ederse bu durumda ilk kelimeyi azalan bir ses tonuyla seslendirmeniz gerekmektedir.Eğer 3. tona sahip kelime veya karakter cümlenin en sonunda ise insanların bunu azalan ses tonuyla söyleme alışkanlıkları vardır.Çoğu durumlarda 3.tonu azalan kısmının seslendirildiğini göreceksiniz zaten.

Çincede tonlarla ilgili bilinmesi gereken kuralları okumak için tıklayınız.

Kelimelerin telaffuzunu pratik yaptıktan sonra kısa cümlelerin nasıl telaffuz edildiğine başlayabilirsiniz.Pratik yaparken çoğu kelimenin anlamlarını hatırlayamıyorsanız endişe etmeyin.Daha sonra öğreneceksiniz.Şimdilik telaffuzunuzu geliştirmeye odaklanın.

Bu adımı başarılı bir şekilde geçtikten sonra,tebrikler,artık çince derslerine başlayabilirsiniz.Önce kelimeler öğrenin sonra gramer.Artık pinyin ile yazılmış kelimeleri,cümleleri rahat bir şekilde okuyabilirsiniz.
Eğer çince mandarinin nasıl öğrenileceğine dair bir sorunuz varsa lütfen yorum yapın.
Not:Başlangıç ve bitişlerin ingilizcesi "initials ve finals"'dir.Türkçede bu ifadeler için zaten kullanılmakta olan terimler olabilir bu durumda ben farklı tercüme etmiş olurum.Eğer kafa karışıklığına sebep olursam kusura bakmayın.

再见 (Zài jiàn)

-Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere...

2 yorum:

 1. Taha hocam derslerinize yeni başladım. Çince dersleri için bulduğum en iyi kaynak bunun için sizlere çok çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Daha anlatılacak çok şey var :) Eğer Çince konusunda kendinizi geliştirmeye çalışıyorsanız bloğumu takip ederek güzel bilgiler edinebilirsiniz. Ayrıca sorunuz olursa yorum kısmında sorduğunuz taktirde en iyi şekilde cevaplamaya çalışırım.

   Saygılar.

   Sil

Mandarin Diyarı Designed by Templateism.com Copyright © 2017

Tema resimleri hdoddema tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.