Çincede Soru Cümlesi Oluşturmak-1.Yol

soru-cumlesi,çincede-olumsuzluk-eki
"ma" çincede soru ekidir.
Bugün sizlere daha önceki konulardada yüzeysel bir şekilde anlattığım bir konudan bahsedeceğim.Bugünkü konumuzda evet-hayır sorusu nasıl sorulur bundan bahsedeceğim.Bunu önceki konularda kullandığımız kelimeleri kullanarak yapacağım.

cince-duzenli-cumle,ornek-kelimelerle-cumle-olusturmak


1.Yol:


Daha öncede bahsetmiştik.Çincede soru cümlesi oluştururken düzenli olumlu cümlemizin sonuna "吗(ma)" soru eki getirilir.Ama önce düzenli cümle nasıl kurulur bunu görelim.

olumlu-isim-cumlesi


Yukarıda daha öncede öğrendiğimiz gramer kuralını hatırlatmak maksadıyla yazdım.Peki Soru cümlesine dönüştürecek olursak:

soru-cumlesi-olusturmak

Demekki çincede soru cümlesi cümlemizin sonuna "(ma)" getirilerek oluşturuluyor.Basitmiş değil mi?Yukarıdaki verdiğimiz kelimelerle örnek bir cümle kuralım ve sonra sorumuzu soralım.

duzenli-cumle,soru-cumlesi

Sorumuza cevap verecek olursak:

olumlu-cumle,olumsuz-cumle


Bir önceki konumuzda cümleyi olumsuz yapmak istersek yardımcı fiilden önce 不(Bù) getirmemiz gerektiğini söylemiştik.O zaman yukarıdaki kelimelerden olumsuz cümle yaparsak tekrar olması maksadıyla:

olumsuz-cumle-olusturmak

Demekki çincede cümlemizi olumsuz yapmak için yardımcı fiilden önce olumsuzluk eki getirilir.Yani "shì " yardımcı fiilimizden önce "bù" olumsuzluk eki getilir.

Bugün nasıl soru cümlesi oluşturacağımızdan bahsettik.Bir sonraki dersimizde soru cümlesi oluşturmanın bir başka yolundan bahsedeceğim ve ondan sonraki konumuzda örnek cümleler oluşturup tekrar yapacağız.Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mandarin Diyarı Designed by Templateism.com Copyright © 2017

Tema resimleri hdoddema tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.