Çince'de Cümle Düzeni 1 ve Tekil Şahıs Zamirleri-Gramer Dersleri

cince-zamirler,cince-cumle-duzeni
Çinin Resmi Dili Mandarindir.

       
Yukarida derse başlamadan önce örnek olarak kullanıcağımız kelimelerin listesini ve türkçe açıklamasını verdim.Birde çincede herzaman duyacağımız tekil şahıs zamirlerin listesini vereceğim.Önce gelin bu zamirler neler görelim.
cince-tekil-zamirler,-yazilisi-okunusu

Yukarida ilk gözünüze "" ifadesinin üç karakterle gösteriliyor ama sadece bir kelimeyle telaffuz edildiğidir. Çincede "O" derken sadece "" ifadesi kullanılır. Bunu birazdan örneklerde göreceğiz. Ama sadece yazarken dişiden mi yoksa erkekden mi veya cansız nesneden mi bahsediliyor bunu belirtmemiz gerekir. 

*Çincede ingilizcedeki gibi "he-she-it" yoktur.Hepsini "" zamiriyle ifade ederiz.

Şimdide gramer kuralımıza göz atalım.Kuralımız:duzenli-cumle-yapmak,gramer-kurali

Bu kuralı tercüme etmek gerekirse cümlemizin düzeni isim+....+isim olursa "是(Shì)" ifadesi kullanılır. Ama unutmayın sadece bu durumda kullanılır. "是(Shì)" İfademiz ingilizcedeki "to be" ifadesi gibidir. Yani "am-is-are" gibidir. Ama sadece bir kelimeden oluşur. İngilizcedeki gibi 3 kelime değildir.

O zaman gelin beraber örnek cümleler kuralım.


ornek-isim-cumleleri

Dediğimiz gibi "" ifadesi tektir.Canlı,cansız ve dişiler için hepsine bu ifade kullanılır. Ama yazarken belirtmemiz gerekir. Ne demek istediğimi şöyle göstereyim.


o-ifadesinin-kullanimi-yazimi

Görüldüğü gibi sadece yazarken kullanılan karakter farkı vardır. Ama konuşurken hepsi için aynı kelimeyle ifade ederiz. Gerçi hangi karakteri kullanırsak kullanalım bu karakterler de aynı şekilde telaffuz edilir.

Burada dersimizin sonuna geldik. Basit bir şekilde anlatmaya çalıştım. Anlayacağınızdan hiç şüphem yok. Bir sonraki derste çoğul şahıs zamirlerinden bahsederek çince gramer dersleri serimize devam edeceğim.

再见!(Zàijiàn
Görüşmek Üzere...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mandarin Diyarı Designed by Templateism.com Copyright © 2017

Tema resimleri hdoddema tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.