Çince İsim Sorma ve Çinde Çocuğa İsim Vermenin Kültürdeki Yeri
Çince nasıl isim sorulduğu ile ilgili konumuza giriş yapmadan önce çin kültürü ile ilgili biraz bilgi vermek istiyorum.

Çin kültüründe ismin anlamının büyük önemi vardır.

Çinlilerde ailenin çocuğuna isim verirken bu ismi verenin karakterini yansıttığı inanışı vardır.Kimisi çocuğunun gelecekte nasıl biri olmasını istiyorsa o şekilde isim verir.Kimisi atalarına saygı duyduğu için o ismi verir.

Bu yüzden çinliler ismin güzel olup olmadığını nasıl seslendirildiğine göre değil,taşıdığı anlama göre değer biçer.

Kimileri de isminin taşıdığı anlamı ve kendisinden bekleneni karşılayamadığı için ismini değiştirir.

Örneğin,benim çince ismim Ān tài hé.Anlamı ise barış ve refah yada barış ve zenginlik anlamına gelir.

Benim ismimi veren ise benim çince hocamdı.Bu benim hocamın ne kadar barışçı,barışsever yada barış yanlısı biri olduğunu gösterir.Anlaşılır olsun diye 3 örnek verdim.😄

Hocam çok saygıdeğerdi bu kültürü öğrendikten sonra hocama saygım dahada artmıştı.Bu durumun karakterle alakası olmadığını savunanlarda varmış fakat bu yaygın bir inanış anladığım kadarıyla. 

Çoğu durumda ise,yabancı birine isim verilirken ses benzerliğine göre isim verilir.Örneğin,ismi Julia olan birisinin "Zhū​​lìyà" çince ismini alması gibi. 

Çinlilerle ilgili vermek istediğim başka bir bilgi ise çinlilerin çoğu ama bayağı bir çoğunluk batılı isme sahiptir.

Bir çinliye ismini sorduğunuzda alacağınız cevap büyük ihtimal benim ingilizce ismim şudur şeklinde başlayacaktır.Peki çinliler neden batılı isme sahip?

Bunun en önemli nedeni çinin gelişen ekonomisiyle birlikte artık batı sermayesinin akımına uğramasıdır.

Burada yanlış anlaşılma olmasın diye şunu söylemek istiyorum çinliler batılı isme sahip olunca çince isminden vazgeçmiyor,iki tane isme sahip oluyor.

Çinlilerin pek akılda kalıcı isimleri olmadığı için tabiki akılda tutmak zor oluyor.Birde sahip olduğu çince ismin latin alfabesine uyumu sıkıntısı da var.Bu yüzden yabancılarla işbirliğinde kolaylık sağlamak amacıyla böyle bir isme sahipler. 

İlginç olan bir diğer bilgi ise çinlilere göre yabancılar genelde ya ingiliz yada amerikalı olduğunu sanırlar.Bu durumun bu ırkların daha yoğun olduğundan mı yoksa zamanında komünizm nedeniyle dış dünyayı pek bilmediklerinden mi kaynaklanıyor pek bilmiyorum.

Peki Çince isim nasıl sorulur? 

-Nǐ jiào shénme míngzì? 

veya

-Nǐ jiào shénme?

Çince isim böyle sorulur.Fakat çinliler böyle isim sormazmış.Onlar kendi aralarında isim sorarken atalarının ismini yani soyadlarını sorarmış. 

Nǐ xìng shénme? 

Yani soyadın ne diye sorarlarmış. 

Çince nasıl isim sorulduğunu öğreneceğimiz konumuza giriş yapmadan önce biraz çin kültürü ile ilgili benim ilginç bulduğum bilgileri vermek istedim.Bir sonraki dersimizde konumuzu daha ayrıntılı bir şekilde işleyip kelimelerin anlamlarını da öğreneceğiz.Karşımızdakiyle nasıl tanışacağımızı ve kendimizi tanıtmayı öğreneceğiz.Aynı zamanda bir gramer konusu öğrenmiş olacağız. 


再见 (Zài jiàn)
-Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mandarin Diyarı Designed by Templateism.com Copyright © 2017

Tema resimleri hdoddema tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.