Çincede Cümle Düzeni 2 ve Cogul Şahıs Zamirleri-Gramer Derslericince-karakterler,yazmayi-ogreniyorum
"Nǚ" kadınları temsil eden karakterdir.
cince-karakterlerin-yazimi
"Nán" erkekleri temsil eden karakterdir.


Diyelimki uçakla Çin'e seyahat ediyorsunuz. Havaalanına vardınız ve çok sıkışmışsınız. Acil tuvalete gitmeniz gerekiyor. Tuvaletleri buldunuz ama o da ne? Hangisi erkekler tuvaleti, hangisi kadınlar tuvaleti anlaşılmıyor. Çünkü çince yazılmış kapıların üstüne. Peki bu durumda ne yapmalı? Kapılarda yukarıdaki karakterleri arıyoruz. Eğer kapının üzerinde soldaki karakter varsa kadınlar tuvaletidir. Ama sağdaki karakter varsa erkekler tuvaletidir.

Bu işe yarar bilgimizi verdikten sonra bir önceki çince gramer dersimizde "Tā" kelimesini öğrenmiştik. Çincede "O" anlamına geliyordu.Peki neydi unutmamamız gereken?

*"" ifadesi konuşma dilinde erkekler içinde,kadınlar içinde,cansızlar içinde farketmeksizin aynı kelime kullanılır. Ama yazarken hangi cinsiyetten bahsetdiğimizi belirtmemiz gerekiyor.

Hatırladınız değil mi? Hatırlamayanlarınız varsa buraya alalım:

cince-karakterler,cince-kelimeler-listesi
Soldaki karakter Erkekleri temsilen,Sağdaki karakter kadınları temsilen kullanılır.

Yukarıda gördüğümüz iki karakterde "" karakteridir. Sağdaki yazarken kadınları temsilen, soldaki de erkekleri temsilen kullanılır. Fark sadece yazarken oluşur. Zaten sadece hedefimiz konuşmayı çözmekse bu bilgiyi göz ardı edebilirsiniz.

Geçen hafta çincedeki tekil şahıs zamirleri öğrenmiştik. Şimdi ise çoğul şahıs zamirlerine aşağıdaki tablodan bakıp bir analiz yapalım.

sahis-zamirlerinin-yazilisi,okunusu,telaffuzu

Gördüğünüz gibi sadece tekil zamirlerin ardından "men" getirerek zamirlerimizi çoğul yapabiliyoruz. "Ben" ifadesini "biz" yapmak için "men" getiririz."Sen" ifadesini "siz" yapmak için de aynı şey yapılır.


Şimdi bu örnekleri bir önceki derste öğrendiğimiz kelimelerle kullanarak cümle yapabiliriz sanıyorum. Ama unutmamamız gereken bir gramer kuralı olduğunu hatırlayalım.

en-sik-kullanilan-kelimeler

Bu derste çoğul şahıs zamirlerini de öğrendik ve çince dil bilgisi derslerimize de başlangıç oldu. Bir sonraki dersimizde zamirlerin sesli telaffuzlarını ve yazılışlarını öğreneceğiz. Çince gramer dersleri serimizin bir sonraki dersinde görüşmek üzere.


再见!(Zàijiàn)
Görüşmek Üzere...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mandarin Diyarı Designed by Templateism.com Copyright © 2017

Tema resimleri hdoddema tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.