Pinyin Nedir?

pinyin-ogren,pinyin-dersleri
Pinyin dinleme yeteneğimizi geliştirir

Pinyin hakkında bilmeniz gereken bazı şeyler?

Üniversitedeki Çince sınıfındaki ilk yıllarımı hala hatırlarım.

Çok fazla kişi değildik belki 15 ama iyimser ve hepsi zehir gibi.

Ama şu gerçek ki bir sonraki dönemden önce çoğusu pes eder.

En sonunda ise sadece bir avuç insan kalır.

İlk dönem az kalsın bende pes ediyordum.

Sıkıntı şuydu aslında çoğu öğrenci dinleme ve yazma sınavlarından korkardık.Kağıtta bir soru vardı.Mesela Ali diye biri var ve hoca Ali'den bahsediyor.Ali hakkındaki sorulara hocanın anlattıklarına göre cevaplardık.Ama puanınızın kırılmaması için pinyin ile verdiğimiz cevapların her kelimesinin hangi tonda olduğunu belirtmemiz lazım.Pinyinle buda genelde kelimelerdeki ünlü harflerin üzerine temsili işaretlerle belli edilir.Zaten ileri ki derslerimizde göreceğiz.

Pinyin Nedir?

Pinyin basit bir tanımla Çince karakterlerinin latin harflerle yazılmasıdır.(han yu) 

Şunu zaten duymuşsunuzdur Çince'nin alfabesi yoktur ama onun yerine pinyin kullanılir ki gayet kullanışlıdır.

Ama bilmeniz gereken bir şey bütün Çinli gençler pinyin bilir fakat bizim bu harfleri kullanıdığımız gibi kullanmazlar.Çince karakterleri tercih ederler.

Aynı zamanda şunu bilmelisiniz ki Çince'nin asıl alfabesi çince karakterleridir.Pinyin ise sadece bu karakterlerin nasıl okunduğunu ve nasıl telaffuz edildiğini gösterir.

Geleneksel Çince karakterleri içinde,basitleştirilmiş çince karakterleri içinde Pinyin kullanmamız gayet mümkündür.


Pinyin ya da Hanyu Pinyin (Çince: 漢語拼音; Hànyǔ Pīnyīn) Standart Mandarin için Çince yazısınında kullanılan romanizasyon sistemidir. Yani her biri ayrı bir ideogram olan Çince karakterlerin Latin alfabesi olarak yazılıp okunabilmesini sağlar.

Neden Pinyin Ögrenmeli?

Bazı insanlar Pinyin öğrenmenin gerekli olmadığını söylerler.Eminim ki bunu diyenler Pinyin'in ne işe yaradığını dahil bilmiyorlar.

Eğer hedefiniz Çince'yi akıcı bir şekilde konuşmak ise bu insanlara aldırmayın.

我的名字是安泰和


Örneğin yukarıda benim adım Taha yazdım.Şimdi bunun Pinyin ile nasıl yazıldığına bakalım.

Wǒ de míngzì shì āntài hé


Gördünüz mü şimdi okuyabiliyoruz.İşte buna Pinyin deniyor.Ayrıca hangi tonda okunduğunu da böylece rahatlıkla anlayabiliyoruz.

Neden Pinyin Ögrenmeniz Gerektiğine Dair Bazı Nedenler?


1.Sözlükten bilmediğiniz bir kelimeye bakmak için Pinyin bilmeniz gerekir.

Örneğin hep duyduğunuz bir Çince sözcük var ve sözlükten anlamına bakmak istiyorsunuz,işte bunun için Pinyin bilmeniz gerekmektedir.Zaten Online bir ortamda görüyorsanız Kopyala-Yapıştır da yapabilirsiniz. 

2.Dijital ortamlarda Çince'yi hızlı yazmak için gereklidir.

Örneğin bir kelimeyi veya metni yazarken Pinyin ile yazar ve onu temsil eden karakteri seçip hızlı bir şekilde klavye kullanmamımıza yardımcı olur.

3.Pinyin Öğrenmek size Çince'ye daha geniş bir çerçeveden bakmanıza yardımcı olur.

Pinyin ile Çince'deki bütün tonları göstermemiz mümkündür ve buda gerçekten çok ama çok yararlı bir şey.

4.Kendimize olan güvenimizi artırır.

Çince öğrenmeye ilk kez başladığınız zaman Çince'ye dair internetde gördüğünüz bilgiler kesinlikle göz korkutucu ve cesaret kırıcıdır.Pinyin öğrendikten sonra kelimeleri telafuzumuz gelişecektir.

5.Pinyin öğrenmek dinleme kapasitemizi geliştirir.

Pinyin ile kelimeleri algılama kapasitemiz artdığında karakteri öğrenmemiz daha kolay hale gelecektir.

6.Pinyin öğrenmek telaffuzumuzu kuvvetlendirir.

Pinyin tamamen telaffuzla bağlantılıdır.Kelimeleri Pinyin ile algılayamayan insanlar,kelimeleri de etkili bir şekilde telaffuz edemezler.Biraz düşündüğümüzde mantıklı gelecektir.Nasıl yazıldığınız bilmediğimiz birşeyi nasıl algılayabiliriz ki?

7.Pinyin öğrenmemek Çince öğrenim sürecinizi uzatır.

Pinyin,en ileri seviye Çince bilenlerin bile her zaman güvendiği bir yöntemdir.Örneğin sözlükten bir sözcüğün anlamına bakacaksınız veya bir şeyi not alacaksınız veya sonradan notlarınızı tekrar edeceksiniz,bu durumlarda Pinyin kullanmak kısayoldur.Neden zahmete giresiniz?

8.Pinyin üzerinde uzmanlaşmamak Çince öğrenirken önünüzü engeller çıkarır.

Bir kelimeyi ne kadar iyi algılarsanız algılayın,hiç önemli değil.Pinyin bilmiyorsanız aynı sesli kelimeleri duyduğunuzda kafanız karışacaktır.Ne demeniz gerektiğini bilseniz bile,Pinyin bilmemek yanlış telaffuza neden olur.

Pinyin Ögrenirken Aklınızda Tutmanız Gerekenler

1.Pinyin bir dil değildir.

Pinyin dilimiz gibidir ve Latin harfleri kullanılarak yazılır.Telafuzu bizim dilimizdeki kelimeleri telaffuz ettiğimiz gibi değildir.Kendi mantığı var. 

2.Pinyin'in kendi mantığı ve kullanım yöntemi vardır

.Şimdi size vereceğim linkte telaffuz çalışabilir.Tonlara Çalışabilir ve Pinyin bilginizi geliştirebilirsiniz.Bu tabloda çincede kullanılan bütün heceleri görebilirsiniz.Arkadaşlar şunu unutmayın ki bugün Çinde sınıflarda bile ilk Pinyin öğretiliyor.Çinceyi yeni öğrenmeye başlayanlar bile Pinyin öğrenerek bu işe başlıyorlar.Çince karakterlerinin bile nasıl okunduğunu ve tonlandığını yazmak için Pinyin bilmek gerekiyor.O yüzden Pinyin öğrenelim.Zaten ilerde Pinyin ile dersler paylaşmaya devam edeceğim.Çoğu insan bugün Pinyin ile Çinceyi ve konuşmayı öğreniyorlar.Sonradan Çince karakterleriyle okuma ve yazma kısmını hallediyorlar.Ben hepsini bir arada götürdüm ama bunun yöntemi tamamen size kalmış.

下次见(Xià cì jiàn)
-Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mandarin Diyarı Designed by Templateism.com Copyright © 2017

Tema resimleri hdoddema tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.