5.Tonumuz-Nötr Ton Nedir?Aşağıda gördüğünüz karakter "de" bir önceki videolu konu anlatımında Fiona hocanın da bahsettiği üzere çincede en sık kullanılan 5.tonla seslendirilen çince karakteridir.Eğer daha tonlar konusuna daha bakmadıysanız hemen buraya alalım sizi:  


cince-en-sik-kullanilan-karakter-listesi
Çincede en çok kullanılan 5.ton
"de"
   


Nötr tonlar ayrıca tonsuz tonlar olarak da bilinir, çoğu Çince öğrenenler için kafa karışıklığına sebep olur.Gerçekten de nötr ton ne demek?Vurgulanmayan bir kelimeyi nasıl telaffuz ederiz?Tonumuz ne seviyede olmalı?Peki nötr tona sahip kelimeler farklı tonda yazıldığında veya okunduğunda farklı anlamlar verir mi?

Bu makalede,bu soruların hepsine-hatta biraz daha fazlasına-cevap vermeye çalışacağım.Bu ders kitapların da olması gereken bir bilgi olduğunu söylemem gerek çünkü genel olarak böyle bir bilgi yok.

Bazı Temel Bilgiler

1.Nötr tona sahip kelimelerin üzerinde ton işareti olmaz:“dōngxi
2."5" ile gösterilebilir:“dong1xi5"
3."0"ile gösterilebilir:“dong1xi0

*Bu kelimelerin sadece yazılışları farklı aslında hepsi aynı şeyi ifade ediyor.

Nötr tonlar genelde iki heceli kelimenin ikinci hecesinde kullanılır yada iki vurgulu hecenin ortasında fakat asla başta kullanılmaz.
桌子 (zhuō.zi) Sıra
誰的 (shéi.de) Kimin
耳朵 (ěr.duo) Kulak
記得 (jì.de) Hatırlamak


*Hecelerin üzerinde hiçbir ton işareti yoktur.

Peki nedir nötr ton?

5.tona sahip karakterler pinyin tablosunda da gösterilmemektedir.Çünkü tanımlanmış bir seslendirme şekli yoktur.Yukarıda ki ses dosyasından anlayacağınız üzere Nötr tonun daha kısa bir ses aralığı ve süresi vardır ve çok kısadır dikkat ederseniz.Yani ilk 4 tona kıyasla daha kısa süreli üzerinde vurgu yapmadan okunur.Sakın şunu unutmayın eğer ikinci hecenin tonunu değiştirirseniz farklı anlama gelir.

Bir kelime vurgusuz nasıl okunur?


Şöyle örnek vereyim.Aklıma ilk gelen yüksek sesli bir şekilde "Eyvah!!" diyin.Kelimenin vurgusunun ilk hecesi olduğunu anlayacaksınız.Yani eyvah kelimesinin ikinci hecesi gibi seslendirmemiz gerekir.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mandarin Diyarı Designed by Templateism.com Copyright © 2017

Tema resimleri hdoddema tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.