İlk Dersimiz Tonlar(Videolu Anlatım)


cince-tonlar,kelimelerin-telaffuzu
5 katmanlı grafik
Çince tonlamalı bir dildir. Anlamı farklılaştırmak için aynı kelime farklı bir tonda söylenebilir. Bu tonlar konuşmalara farklı lezzet katar fakat şunu belirtmeliyim kelimeler yanlış tonda vurgulandığı zaman veya tonları vurgulamadan konuşulduğu zaman yanlış anlamlara yol açar. Mandarin de 4 ton olduğu söylenir birde nötr tonumuz vardır (5 tane diyebiliriz.). Herbir ton kendine özgü bir tarzda seslendirilir bunu genelde yeni başlayanlara her tonlar dersinde anlatılan 5 katmanlı grafikten de görebiliriz.
Konuyu anlatan videomuzu izlediğinizi farzediyorum. Şimdi de biz biraz pratik yapalım. Aşağıdaki kelimelerimizi 1 kere dinleyelim sonra bir kaç kez bizim tekrar etmemizde fayda var.

1.Tonumuz

Aşağıda görmüş olduğumuz hecelerin hepsi 1.tonda seslendirilmiştir. Düz ve yüksek bir ses tonunda seslendirilir. Unutulmamalı ki ses tonumuz değiştirilmeden okunur. Bir hecenin 1.tonda olduğunu üzerinde ki düz çizgiden anlarız. Bazen "ma1" diye de gösterilir. Şimdi bizde bir kez dinledikten sonra bizde bu heceleri tekrarlayalım. Düzenli bir şekilde tekrar etmenizi tavsiye ederim.

Hece
Oynat
Hece
Oynat
hōu
kōng
nāo

2.Tonumuz

2. ton ses tonumuzu artırarak okuruz. Yükselen tondur. Bir kelimenin 2.ton olduğunu üzerindeki işaretinden anlarız. Bazen de "ma2" diye de gösterilir. Şimdi bir kere dinledikten sonra aşağıdakilerini tekrar edelim. Düzenli şekilde tekrar edilmesi tavsiye edilir.


Hece
Oynat
Hece
Oynat
hóu
kóng
náo

3.Tonumuz

3.tonumuzu derin bir tondur. Ses tonumuzu başta azaltıp sonra yükselterek okunur ve biraz derin bir ses tonuyla söylenir. Bir kelimenin 2 ton olduğunu üzerindeki işaretinden anlarız. Bazende "ma3" diye yazılır. Şimdi bir kere dinledikten sonra aşağıdakilerini tekrar edelim. Düzenli şekilde tekrar edilmesi tavsiye edilir 
Hece
Oynat
Hece
Oynat
hǒu
kǒng
nǎo

4.Tonumuz

4.tonumuz azalan tondur. Yüksek ses tonundan alçak ses tonuna keskin bir şekilde azalır. Bir kelimenin 4.tonda okunması gerektiğini "" üzerinde ki işaretinden anlarız. Bazen de "ma4" şeklinde gösterilir. Şimdi bir kere dinledikten sonra aşağıdakilerini tekrar edelim. Düzenli şekilde tekrar edilmesi tavsiye edilir. 

Hece
Oynat
Hece
Oynat
hòu
kòng
nào


Burada dersimizin sonuna geliyoruz. Bir sonraki dersimizde sizlere tonsuz tonlardan bahsedeceğim ve devamında tonlarla ilgili bazı kuralları öğreteceğim. Burada öğrendiklerinizi düzenli şekilde pratik yapmayı unutmayın.

再见 (Zài jiàn)
-Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mandarin Diyarı Designed by Templateism.com Copyright © 2017

Tema resimleri hdoddema tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.