Çincede Selamlaşmak 1-Temel Bilgiler ve Konuya GirişBir dilde öğrenilmesi gereken zorunlu ifadelerin başında ne gelir dersek selamlaşmak demiştik ya hah işte o konuya geldik.Neden mi bu kadar önemli? Bir kültürde selamlaşarak iyi ilişkiler edinmenin önünü açabiliriz.Peki ilk kez karşılaştığımız biriyle selamlaşırken veya selam verirken kullanmamız gereken doğru ifadeler nelerdir?İzin verin biraz bundan bahsedeyim.İşte aşağıda sizin için basit bir diyalog?
Çincede Basit Diyalog


*你好! (Nĭ hăo!) Çincede selamlaşırken "merhaba" demek için kullanılan en yaygın ifadedir.Türkçede anlamı ise "Merhaba,İyi Günler,Selam" anlamına gelir.Hertürlü birini gördüğümüzde selam olarak verilebilir.Hatta bir topluma tanıtıldığınızda kullanabilirsiniz.Bu ifadeye de aynı şekilde cevap verilir.你好! (Nĭ hăo!)*Topluluğa ise selam ben konuya başlarken verdiğim gibi verilir.

大家好(Dàjiā hǎo)-Herkese Merhaba


*吗?(ma) Çincede bir cümleyi soru cümlesi yaparken kullanılan en sık ifadedir.Bir cümlenin sonuna eklenerek kullanılır.Çok basit bir ifade olmasına rağmen bunu ayrı bir konumuzda anlatacağım.Peki Merhaba ifadesi nasıl bu hale geldi bir soru takısıyla?

*nǐ hǎo ifadesinde ilk karakterimizin anlamı yani () nin anlamı "sen", (hǎo) ise "iyi" anlamına gelir.Yani birine selam verirken "sen iyisin" diyoruz.😕 Sonuna ise 吗?(ma) soru takısını getirerek "Sen iyimisin?" yani "Nasılsın" anlamına geliyor.Buna fazla takılmadan devam ediyoruz ve bir sonraki konumuzu bekliyoruz.😌

*nǐ ne? ifadesi ise size sorulan soruyu aynı şekilde karşıdaki kişiye yöneltmek için kullanılır.Anlamı ise "ya sen" dir.Size sorulan soruya cevap verdikten sonra cümle sonuna getirerek aynı şekilde sorabilirsiniz.


*很(hěn)kelimesinin anlamı tek başına "çok"tur.Yani yukarıdaki diyalog da "wǒ hěn hǎo"ın anlamı "ben çok iyiyim" demek.Peki sadece "我好(wǒ hǎo)-ben iyiyim" ifadesini tek başına kullansam doğru olmaz mıydı? Tabi ki doğru bir kullanım olurdu ama çincede (hǎo) sıfatı "Nasılsın?" sorusuna cevap olarak tek başına kullanılmaz.Bu yüzden (hǎo) sıfatımızın önüne 很(hěn)getirdik.Yani burada "wǒ hěn hǎo" ben iyiyim anlamına geliyor.


*Başka bir kuralımız ise 好(hǎo, iyi) ve 忙(máng, meşgul) kelimelerinin ikiside sıfattır.Bir sıfat cümlesi kurulurken cümlemiz (Özne+Sıfat) diye kurulur.İngilizcedeki gibi "to be" yani "am,is are"getirilmez.Yani Türkçedeki gibi "Ben İyiyim" denir.


我很忙。Wǒ hěn máng. - Ben Meşgulüm.

*Hěn, bù, yě" gibi zarflar ise fiilden önce kullanılır."不()" hemen bir üstteki örnekteki gibi fiilden önce kullanılır.Unutmayınki çincede ingilizcedeki gibi "tenses" yoktur.Böylece bu dersimizin sonuna geldik.Bir sonraki derste öğrendiklerimizin pratiğini yapacağız.O zaman bugünde öğrendiğimiz gibi nasıl veda ediyoruz.

再见!(Zàijiàn)
Görüşmek Üzere...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mandarin Diyarı Designed by Templateism.com Copyright © 2017

Tema resimleri hdoddema tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.