Çincede Selamlaşmak 2-Pratik ve Kelimelerin Telaffuzu

Bir önceki dersimizde birine nasıl selam verildiğini,selamlaşmayı öğrenmiştik.Şimdi öğrendiğimiz kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini bakalım-tekrar edelim-pratik yapmış olalım.Başlamadan önce bir önceki konuyuda tekrar etmekte fayda var.-Nasıl selam verdiğimizi veya merhaba denildiğini hatırlıyoruz değil mi?

1-你好!( nǐ hǎo!)-Merhaba,selam


Dikkat ettiyseniz bu kelimemizi daha öncede görmüştük ve burada tonlamayla ilgili bir kuralımız vardı.Kelimemiz (3.ton+3.ton) yani ilk kelime 3.ton ve 2. kelime 3.ton olduğunda,ilk kelimemiz yükselen ses tonuyla yani 2. tonla okunur.Hatırladınız değil mi?


Tonlama yaparken uygulanan kuralları hatırlamak için:Tonlarla İlgili Bilinmesi Gereken Kurallar Konusu İçin Buraya Tıklayınız

-Peki nasıl hal hatır soruyorduk.
2-你好吗?( nǐ hǎo ma?)-Nasılsın


*Bir cümleyi soru cümlesi yapmak için cümle sonuna "ma" eki getirildeğini söylemiştik.Bunu ayrı bir konuda detaylı bir şekilde anlatacağım.Ama yukarıdaki cümlede en sondaki kelimenin "ma" soru ekinin nötr ton olduğunu farkettiniz mi? "Ma" soru eki herzaman nötr tondur orada kafanız karışmasın.Ama son bir kez ne olduğunu hatırlamak için.

-Nasılsın sorusuna cevap olarak ise;


A:我很好,你呢?( wǒ hěn hǎo, nǐ ne?)-Ben iyiyim,ya sen?

B:我也很好。(wǒ hěn hǎo,xiè xiè)-Ben iyiyim,teşekkürler


3-我很好,你呢?( wǒ hěn hǎo, nǐ ne?)- çevirirsek "ben iyiyim ya siz?",karşıdaki de buna cevaben yüksek bir ihtimalle 我也很好。(wǒ hěn hǎo,xiè xiè) "Ben iyiyim,teşekkürler"cevabını verecektir.

*Tekrar edecek olursak (nǐ ne?) - "ya sen?" anlamına geliyor.(nǐ ne?) sorusunda ikinci kelimemizin nötr tonda olduğunu farketmişizdir herhalde.(xiè xiè) ifadesinin de teşekkür ederim anlamına gelir.

-Ve vedalaşırken,görüşürüz derken 再见!(Zài jiàn) ifadesini kullanırız.


*İlk kelimemizin 4. tonda ikinci kelimemizde 4.tonda seslendirilir.(jiàn) kelimesi görmek anlamına gelir.Telafuzu ise "C" harfiyle olur.

-Son olarak ise Günaydın-İyi Akşamlar-İyi Geceler'in telaffuzu;


早上好(Zǎo shàng hǎo)-Günaydın
晚上好(Wǎn shàng hǎo)-İyi Akşamlar
晚安(Wǎn ān)-İyi Geceler


Şimdilik bu kadar.Yukarıdakileri arada dinleyip,tekrar etmeyi unutmayın.Çok zor birşey değil.Ve yukarıdaki linkleri de tekrar etmenizi tavsiye ediyorum.Arada ben tonlarla ilgili konular paylaşımına devam edeceğim.Unutmayın tonlar basit bir ders değildir.Çince öğreniminde ilk 2-3 hafta dersler tonların öğrenilmesine ayırılır.Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere her vedamızda olduğu gibi...


再见!(Zàijiàn)
Görüşmek Üzere...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mandarin Diyarı Designed by Templateism.com Copyright © 2017

Tema resimleri hdoddema tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.