Çince'de Günlük Hayatta Sık Kullanılan 9 İfade

Çindeki 5 yıllık hayattan ve eğitimden sonra  farkettim ki günlük çince konuşmalarımda hayatımı etkileyen ve iletişimimi artıran aslında bazı ifadeler var.Bu ifadelerin güzelliği ise bu ifadeler kısa ve kullanışlı ve kısa zamanda öğrenecek kadar basit olmasi.


cin-kulturunu-taniyalim

#1: 哪里哪里(NǎLǐ NǎLǐ)-"Teveccühünüz,Birşey değil" Teşekkür edildiğinde veya biri tarafından övüldüğünüz zaman mütevaziliğinizi ve nezaket göstermek için kullanılır.Kibarca reddetmek için de kullanılabilir.

Çincede günlük hayatta sıkça kullanılan bir kelimedir.Yabancılar tarafından pek sık kullanılmaz.Kelime hazinenizi geliştirmek için ve kültüre uyumunuzu sağmanız için bilmenizde yarar var.

#2: 哎呀(ài ya)-"Aman allahım,lanet olsun,ah!" Yerine göre bu kelimeler duruma göre kullanılabilir.Bir şeye şaşırdığınızda veya heyecan duyduğunuzda kullanılabilir.Sosyal durumlar da buzları eritmek için de kullanılabilir.

Bu kelimeyi kullandığınızda genelde çinlilerin hoşuna gider ve yüzlerinde gülümseme belirir.Kızlar sizi tatlı ve sevimli bulabilir.Aynı zamanda hayatınız daha da kolaylaşabilir.

#3: 借过一下(Jiè guò yī xià)-"Pardon!Geçebilir miyim?" Bu kültürde bu kelimenin inanılmaz bir yeri vardır.Sanırım neden bilmeniz gerektiğini biliyorsunuzdur.

#4: 干嘛(Gàn má?)-"Başlarım böyle işe" Hastasınızdır yada yorgunsunuzdur,bir şeye sabrınız kalmamışdır ve rahatsızlığını kibar bir şekilde küfürsüz ifade etmenin en güzel yolu “Gàn má” neden dünyada bu gibi şeyler beni bulur.

#5: 救命 (Jìu mìng)-"Yardım!" Bir tehlike anında işinize yarayabilicek yararlı bir kelime olabilir.İngilizce küresel dil olmasına karşın herkes ingilizce bilecek diye birşey yok.Hayatta kalmanız için hatta bazılarına yardımınız bile olabilir bu yüzden bilinmesi gereken temel bir ifadedir.

#6: 太贵了(Taì guì le)-"Çok Pahalı" Çine gittiğinizde iyi olmanız gereken diğer şey ise pazarlıktır.Pazarlık çinde yaşam tarzıdır.Tabiki marketlerde ve alışveriş merkezlerinde hariç.Çinliler yabancı gördükleri zaman genelde para yüklü olduğunuzu düşünerek hatta zengin olduğunuzu düşünerek alacağınız şeylerin fiyatlarını ona göre belirleyeceklerdir.Bu kelimeyi bilmeniz taktirde bir miktar paranız cebinizde kalacağını düşünüyorum.

#7: 对不起(duì bù qǐ)-"Üzgünüm,Özür Dilerim,Affedersiniz" Zaten biliyoruz ki merhaba ve özür dilerim bir dilde mutlaka öğrenilmesi gereken kelimelerin başında gelir.Merhaba kelimesi birini selamlarken kullanılır ve nezaket göstergesidir.Özür dilerim kelimesi de aynı şekilde nezaket göstergesidir.Duruma göre bu kelime affedersiniz derken veya özür dilerken aynı şekilde ne kadar üzgün olduğunuzu ifade etmek için kullanılabilir.Kültürel farklılıklarımız olmasına rağmen büyük bir özgüvenle bu kelimeyi kullanabilirsiniz.

#8: 随便(suí biàn)-"Ne istersen" Eğer çinli tanıdıklarınız,arkadaşlarınız veya yakın ilişkileriniz olursa bu kelimeyle çok sık karşılaşacaksınız.Örneğin yemek seçerken ne alacağınıza karar veremiyorsunuz bu kelimeyi cevap olarak alma olasınız muhtemeldir.Başlarda kültürel uyuşmazlıklar olabilir ve alışma sürecinde kültüre aşina olmadığınız için utangaç hissedeceksinizdir.Çinliler doğaları gereği kendilerine güvenen insanlar olmadıkları için birde ülkelerinde misafir olan ziyaretçilere inanılmaz saygıları oldukları için kararı size bırakacaktırlar.

#9: 真的吗(zhēn de ma)-"Gerçekten mi?" Günlük konuşma dilinide kullanılan önemli bir kelimedir.Söyleme şeklinize göre çeşitli ruh halini de açıklayabilir.Örneğin;şaşkınlık,şüphe,şok ve dahası.Bu kelimeyi kullanarak konuşmanızın devamlılığını kesintiye uğramadan getirebilir ve konuşma akıcılığınızı arttirabilirsiniz..


再见 (Zài jiàn)
-Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Mandarin Diyarı Designed by Templateism.com Copyright © 2017

Tema resimleri hdoddema tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.